19 października 2023 r. w hotelu Courtyard by Marriott odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez firmę SANPROBI. W roli głównej wystąpił nowoczesny postbiotyk SANPROBI Premium The Akkermansia CompanyTM, czyli pasteryzowana bakteria A. muciniphila.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać trzech eksperckich wykładów:
- Akkermansia ma wiele imion: postbiotyk nowa żywność – dr. n. med. Igora Łoniewskiego
- Czy Akkermansia rzeczywiście „odchudza”? – prof. dr hab. n. med. Ewy Stachowskiej
- Akkermansia jako podstawa zdrowego stylu życia – prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Marlicza
Całe wydarzenie poprowadziła – farmaceutka i autorka bloga nastaya.pl – dr n. farm. Natasza Staniak.
Akkermansia ma wiele imion: postbiotyk nowa żywność
Konferencję rozpoczął dr Igor Łoniewski, który przybliżył zgromadzonym pojęcie postbiotyku, czyli dobroczynnego dla zdrowia preparatu, który zawiera nieożywione drobnoustroje lub ich składniki. Omówił też długą drogę Akkermansii muciniphili – od jej wyizolowania w 2004 roku, przez przejście wymagającego procesu oceny, potwierdzającego bezpieczeństwo i kwalifikującego pasteryzowaną A. muciniphilę jako nową żywność, po komercyjne wprowadzenie postbiotyku na polski rynek w 2023 r.
Dr Łoniewski opowiedział również o badaniach, które udowadniają wyższą skuteczność pasteryzowanej formy bakterii (w porównaniu z żywą) i wyjaśnił niezwykle trudny oraz kosztowny proces technologiczny, który pozwala zamknąć pasteryzowaną A. muciniphilę w kapsułce.
Czy Akkermansia rzeczywiście „odchudza”?
Kolejną prelegentką była prof. Ewa Stachowska, która skoncentrowała się na omówieniu badań nad Akerrmansią muciniphilą, która była podawana osobom cierpiącym na chorobę otyłościową. Profesor podpowiedziała też, co jeść, aby wspierać obecność A. muciniphili w naszym organizmie.
Okazuje się, że osoby otyłe cierpią na zapalenie systemowe, które wpływa m.in. na mniejszą różnorodność mikrobiomu. Ponadto, występuje u nich wyższa liczba bakterii, które fermentują węglowodany, co skutkuje zwiększonym odzyskiem kalorii z posiłków – nawet do 250 kcal dziennie (w porównaniu z osobami, u których liczebność tych bakterii jest mniejsza).
Prof. Stachowska podkreślała wagę odpowiedniego żywienia, które odpowiada za 5-16% zmian mikrobioty. Warto zapamiętać, że obecności A. muciniphili w naszych organizmach sprzyja m.in. spożywanie produktów bogatych w polifenole.
Akkermansia jako podstawa zdrowego stylu życia
Prof. Wojciech Marlicz wygłosił ostatni z wykładów, który koncentrował się na związkach między występowaniem Akkermansii muciniphili a prowadzonym przez nas trybem życia.
Prof. Marlicz szczegółowo omówił niekorzystne – dla prawidłowego składu mikrobioty – czynniki, takie jak: stres, zanieczyszczenie środowiska, przyjmowanie niektórych leków czy palenie. Wskazał też, że zaburzenia osi mikrobiota-mózg-jelito mogą prowadzić nie tylko do zespołu jelita nadwrażliwego czy kłopotów metabolicznych, ale też do depresji, uzależnień i zaburzeń nastroju.
Prof. Marlicz przedstawił też badania pokazujące, jak intensywny wysiłek fizyczny i różne rodzaje diety wpływają na skład i różnorodność mikrobioty.
—
Wystąpienia ekspertów zainspirowały zgromadzonych do pytań i interesującej dyskusji, m.in. na temat diety wegańskiej oraz wpływu mikrobioty na psychikę człowieka.