OŚWIADCZENIE

Dostęp do treści zamieszczonych na stronie dla profesjonalistów możliwy jest dla osób uprawnionych zajmujących się ochroną zdrowia lub uprawnionych do wystawiania recept lub zajmujących się obrotem produktami leczniczymi.

III Wielkopolski Dzień Diety Bezglutenowej, Leszno, 15 czerwca 2019 r.

15.06.2019

Raz do roku do Leszna zjeżdżają się osoby z celiakią i nieceliakalną nadwrażliwością na gluten, aby wypróbować nowe produkty z przekreślonym kłosem, ale i też dowiedzieć się więcej na temat swojej alergii podczas wykładów i konsultacji. W tym roku piknik odbył się 15 czerwca, tradycyjnie z inicjatywy Marty Krzyżanowskiej-Sołtysiak, znanej z bloga https://bezglutenowamama.pl/. Jako że przybyło na niego ponad 700 uczestników m.in. ze Szczecina, Wrocławia czy Katowic, nie dziwi fakt, że Leszno w materiałach organizatorki funkcjonuje jako bezglutenowa stolica Polski. Ba, na piknik dotarła nawet rodzina z Niemiec, pokonując niemal 900 km aż spod holenderskiej granicy.

I my tam byliśmy i produkty bezglutenowe jedliśmy! A były wśród nich hot-dogi, zapiekanki, lody i sorbety w wafelkach, żurek i pierogi. Naszym głównym celem było jednak informowanie uczestników o możliwościach probiotykoterapii w łagodzeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Na ten temat wypowiadali się również specjaliści z Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Mianowicie dr n. med. Liliana Łykowska-Szuber udzieliła szczegółowej odpowiedzi na pytanie: „Czy warto stosować probiotyki u pacjenta z celiakią?”. Z kolei przedstawicielka Sanprobi, mgr Karolina Wajnor przedstawiła probiotyki jedno- i wieloszczepowe w świetle najnowszych badań.

Trzeba dodać, że w tym roku po raz pierwszy lekarze i dietetycy przygotowali swoje wykłady na podstawie pytań zgłoszonych przez uczestników podczas rejestracji na wydarzenie. Zgodnie z tym dr n. med. Iwona Krela-Kaźmierczak otrzymała pytanie: „Jakie są genetyczne uwarunkowania oraz jak diagnozować celiakię i chorobę Düringa?”, a dr n. med. Aleksandra Szymczak-Tomczak - „Czy celiakia może być powiązana z innymi chorobami?”. Wśród wykładowców była też dietetyk, mgr Martyna Marciniak, która przybliżyła dietę bezglutenową, i specjalistka diagnostyki laboratoryjnej, mgr Marta Bojer z prelekcją na temat przeciwciał w celiakii.

W pięknej scenerii pracowni ogrodniczej Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie miała miejsce nie tylko edukacja, ale i rozrywka, przygotowana specjalnie z myślą o najmłodszych uczestnikach pikniku. O dzieci zadbali instruktorzy z Pracowni pod Zieloną Kurą, organizując warsztaty stolarskie, oraz Grupa Cyrkowa Pegaz z Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie. W strefie zabawy zagościł również Teatrzyk Pompon z przedstawieniem „Pompon i Czarna Chmura”. Dodajmy, że III Wielkopolski Dzień Diety Bezglutenowej przebiegł pod patronatem marszałka województwa wielkopolskiego i prezydenta Leszna.

 

Strona używa cookies Dowiedź się więcej