Farmaceuci stawiają na Sanprobi!

Seria probiotyków Sanprobi zdobyła tytuł Produktu Roku 2020 w kategorii Preparatów probiotycznych dla dorosłych. Już trzeci rok z rzędu nasze probiotyki zajęły pierwsze miejsce w plebiscycie organizowanym przez „Świat Farmacji”. Uczestnikami ankiety byli farmaceuci, którzy docenili produkty Sanprobi m.in. za poprawę pracy układu pokarmowego i wsparcie mikrobioty jelitowej, zapewniające szczelność bariery jelitowej oraz dobrą odpowiedź immunologiczną.

„Świat Farmacji” zwrócił uwagę na to, że wśród naszych propozycji jest aż siedem produktów z probiotykami i jeden, który zawiera prebiotyki, czyli substancje wspomagające namnażanie się bakterii probiotycznych. Ważną kwestią stało się również ustalenie, co można nazwać probiotykiem. I tak, za probiotyki uznano mikroorganizmy, które:

  • umiejętnie kolonizują przewód pokarmowy człowieka;
  • posiadają zdolność przylegania do komórek nabłonka jelitowego;
  • pozostają żywe w obecności żółci i soku żołądkowego;
  • działają antagonistycznie wobec bakterii patogennych;
  • nie wytwarzają toksycznych produktów metabolizmu;
  • zostały wyizolowane z organizmu człowieka.

My przypominamy, że działanie probiotyków jest szczepozależne, dlatego nie wystarczy, aby na opakowaniu produktu probiotycznego pojawił się rodzaj (Lactobacillus) i gatunek (plantarum), ale także musi zostać wpisane oznaczenie literowo-liczbowe oznaczające szczep (299v). Bez tej ostatniej informacji, nie wiadomo, z jakim szczepem mamy do czynienia i w jakim kierunku ma badania. Jako Sanprobi dbamy, aby nasze probiotyki były oznaczone w odpowiedni sposób, jak również przebadane pod kątem bezpieczeństwa ich stosowania. Co jest ważne nie tylko dla farmaceutów, ale przede wszystkim dla pacjentów.