W tym roku SANPROBI postanowiło świętować Dzień Kobiet aż przez trzy dni. Nic więc dziwnego, że weekend 8-10 marca był naprawdę intensywnym, ale też niesamowicie pozytywnym czasem. Możemy powiedzieć: działo się!
Poniżej przedstawiamy pełną relację z kobiecego weekendu z SANPROBI.
Przeżyjmy to jeszcze raz!
Szczecin Jazz dla kobiet – Havana Night / Piątek, 8.03.2024 r.
SANPROBI objęło wyłączny patronat nad jazzowym koncertem charytatywnym na rzecz Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. Organizatorem wydarzenia, które odbyło się w hotelu Courtyard by Marriott Szczecin City w ramach 9. edycji festiwalu Szczecin Jazz, była Szczecińska Agencja Artystyczna.
Gości przybyłych na koncert witał Sylwester Ostrowski, szef artystyczny festiwalu Szczecin Jazz oraz lider zespołu Jazz Brigade. Całe wydarzenie, z wielką wprawą, poprowadził duet: Anna Giniewska i prof. Jerzy Sieńko.
Na scenie wystąpili m.in. zdobywca Latin Grammy, kubański wirtuoz trąbki Carlos Sarduy wraz z zespołem Groove Messenger, a także znakomita hiszpańska wokalistka Marinah. Licznie przybyli goście mieli okazję nie tylko posłuchać świetnej muzyki, porozmawiać, ale także spróbować smakołyków inspirowanych kuchnią kubańską oraz obejrzeć nietypowy pokaz mody w duchu upcykling. Z okazji Dnia Kobiet, ze sceny padło też wiele ciepłych życzeń, skierowanych do wszystkich zgromadzonych Pań.
Specjalną gościnią wydarzenia była Anna Puślecka, dziennikarka i specjalistka ds. PR. Po tym, jak w 2019 r. sama zachorowała na nowotwór piersi, zaczęła aktywnie działać na rzecz zdrowia, kobiet i praw pacjentów. W poruszającym wystąpieniu uzmysłowiła zgromadzonym, co znaczy moda i piękny wygląd dla pań, które zmagają się z nowotworem. „Choroba nie zmienia przecież tego, że każda kobieta chce wyglądać dobrze, niezależnie od okoliczności”.
W pamięci widzów na pewno zapisze się energetyczny pojedynek muzyczny Sylwestra Ostrowskiego i Carlosa Sarduya. Gorące kubańskie rytmy wygrały w końcu z wygodnymi siedzeniami. Niektóre pary potańczyły pod sceną, a zgromadzona publiczność nagrodziła występ artystów owacją na stojąco.
Konferencja „Mikrobiota jest Kobietą” – edycja 2. / Sobota, 9.03.2024 r.
Po sporej dawce kultury i rozrywki przyszedł czas na naukę!
W sobotę, 9 marca 2024 r., w hotelu Courtyard by Marriott Szczecin City, odbyła się 2. edycja konferencji „Mikrobiota jest Kobietą”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Fundację MediSzczecin oraz firmę Gradatim, a SANPROBI było partnerem merytorycznym spotkania.
Konferencja adresowana jest do osób związanych z branżą medyczną, ma charakter hybrydowy i prezentuje – unikalne w skali kraju – spojrzenie na zdrowie kobiet widziane przez pryzmat mikrobioty jelitowej.
Drugą edycję wydarzenia poprowadził znany dziennikarz i prezenter telewizyjny – Bartek Jędrzejak. Prowadzący powitał licznie zgromadzonych gości i podzielił się osobistą historią, wyjaśniając – dlaczego sam zainteresował się tematyką podejmowaną na konferencji. Zażartował, że dla niego mikrobiota jest też mężczyzną.
Tegoroczna odsłona spotkania została podzielona na cztery panele tematyczne. Każdy z paneli składał się z trzech eksperckich wykładów.
- Kobieta na ścieżkach metabolicznych
- Jak przerwać błędne koło w zespole policystycznych jajników
prof. dr hab. n. med. Beata Banaszewska - Bariera jelitowa jest kobietą
dr n. med. Igor Łoniewski - Otyłość, zapalenie – błędne koło, szkodliwe połączenie
prof. dr hab. n. med. Kazimierz Ciechanowski
W trakcie pierwszego panelu usłyszeliśmy m.in. o chorobach, które trzeba wykluczyć, aby zdiagnozować PCOS. Dowiedzieliśmy się, dlaczego jelita muszą być przepuszczalne. Poznaliśmy też historię pacjenta, który w dzieciństwie przeżył zapalenie mózgu, co wpłynęło na jego problemy z wagą w dorosłym wieku.
2. Kosmetologia psychiatryczno-psychologiczna
- Kosmetologia psychiatryczna w teorii i praktyce – rola mikrobioty jelitowej
prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Marek Krzystanek - „Kobieta jest jak herbata: nie wiesz, jak jest silna, dopóki nie wrzucisz jej do gorącej wody.” Rola mikrobioty jelitowej w budowaniu odporności na stres
dr Agata Misera - Co zrobić, jeśli pacjent nie wdraża zaleceń?
mgr Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk
Podczas drugiego panelu omawialiśmy m.in. to, jak stres wpływa na zdolności samoregulacyjne organizmu i dlaczego leczenie psychiatryczne powinno być bezwzględnie personalizowane. Poznaliśmy definicję stresu i sposoby, aby się na niego uodpornić. Dowiedzieliśmy się też, czym jest dialog motywujący.
3. Jesteś lekiem na całe zło
- Mikrobiota jelitowa a nadciśnienie tętnicze. Sieć powiązań
prof. dr hab. n. med. Marcin Adamczak - Farmakomikrobiomika – trudne relacje leków z mikrobiotą
prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Karolina Skonieczna-Żydecka - Metformina i probiotyki. Bo do tanga trzeba dwojga
dr hab. n. med. Katarzyna Nabrdalik, prof. SUM
W trakcie tego panelu odkryliśmy m.in. dlaczego właściwa probiotykoterapia może być uzupełnieniem leczenia w nadciśnieniu tętniczym. Czym zajmuje się farmakomikrobiomika? A także, jak mikroorganizmy bytujące w jelitach mogą wpływać na przyswajanie przez nas leków, w tym – leku pierwszego rzutu w chorobach cukrzycowych – metforminy.
4. Forever young
- Akkermansia muciniphila – w kierunku długowieczności
dr n. farm. Natasza Staniak - Mikrobiota w trybie healthy ageing
prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska - Narządy długowieczności – dlaczego powinniśmy zmienić sposób postrzegania aktywności fizycznej
Łukasz Raróg
Podczas ostatniego panelu mieliśmy okazję posłuchać m.in. o różnicach między mikrobiotą osób szczupłych i otyłych. Dowiedzieliśmy się też, czemu Akkermansia muciniphila uważana jest za marker długowieczności i jak menopauza potrafi zmienić kobiecy organizm. Usłyszeliśmy też, czym jest sarkopenia i jaki może mieć wpływ na jakość naszego życia.
Anna Puślecka i live w trakcie 2. edycji konferencji „Mikrobiota jest Kobietą”
W czasie konferencji dziennikarka i działaczka na rzecz zdrowia oraz praw pacjenta – Anna Puślecka – rozmawiała z zaproszonymi ekspertkami i ekspertami.
Wśród nich znalazł się prof. dr hab. n. med. Marek Krzystanek, który wyjaśnił m.in. pojęcie samoregulacji organizmu i mówił o roli zaangażowania pacjentów w proces leczenia psychiatrycznego. Dr n. farm. Natasza Staniak, opowiedziała m.in. – czym są regiony „blue zones” i co wyjątkowego jest w bakterii Akkermansia muciniphilia. Z kolei mgr Magda Hajkiewicz-Mielniczuk wyjaśniła m.in. dlaczego mamy tendencję do szukania prostych i krótkoterminowych rozwiązań, zamiast szukać rzeczywistych przyczyn problemów. Prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska natomiast, mówiła m.in. o diecie ludzi długowiecznych, cukrze i problemach z liczeniem kalorii.
Cały live jest zapisany i można go obejrzeć na instagramowym profilu Anny Puśleckiej pod linkiem: https://www.instagram.com/reel/C4S17jMIOZY/…
Nie tylko wykłady, czyli konferencyjny backstage
Poza okazją do zdobycia najnowszej wiedzy naukowej od praktyków w swych dziedzinach, konferencja była także okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania cennych kontaktów.
Podczas wydarzenia można było odwiedzić stanowiska:
- Ruchowej Akademii Zdrowia w Szczecinie, czyli organizatora 14. edycji SANPROBI Biegu Kobiet. Uczestniczki, które zgłosiły się do zawodów, mogły tu pobrać pakiety startowe i uzyskać potrzebne informacje na temat organizacji biegu.
- Towarzystwa abdominek, gdzie jego rzeczniczka – Marta Czmielnik – opowiadała o misji abdominka, związanej z pomocą dzieciom, cierpiącym na przewlekłe choroby układu pokarmowego.
- SANPROBI, na którym przedstawicielki firmy opowiadały o probiotykach, szczepach probiotycznych i celowanej probiotykoterapii.
Wśród zaproszonych gości znalazło się wiele osób, które aktywnie działają w social mediach i przekazują merytoryczną wiedzę o zdrowiu w atrakcyjny i łatwy do przyswojenia sposób. W trakcie przerw na kawę czy podczas lunchu można było porozmawiać m.in. z:
- matką aptekarą (czyli farmaceutką – Aną Krysiewicz);
- zosią_winczewską (czyli Zofią Winczewską, farmaceutką, która mocno interesuje się m.in. wpływem diety na rozwój chorób przewlekłych);
- julitakotecka_runner (czyli aktywną biegaczką, trenerką personalną i fizjoterapeutką – Julitą Kotecką-Nerek);
- brzuchomechaniką (czyli z dietetyczką Katarzyną Kuś);
- bezglutenowamamą (czyli ekspertką od diety dla osób żyjących z celiakią – Martą Krzyżanowską-Sołtysiak);
- athletic_mind (czyli trenerem personalnym i szkoleniowcem – Łukaszem Rarógiem).
Łukasz Raróg był też ostatnim prelegentem na konferencji. Wywołał niemałe poruszenie, rozpoczynając swoje wystąpienie od próby zapalenia papierosa. W ten obrazowy sposób porównał palenie do spożywania słodyczy. Apel o to, aby właściwą dietę i celowaną probiotykoterapię uzupełnić o odpowiednią dawkę ruchu i zadbanie o pojemność płuc oraz mięśnie szkieletowe, był świetnym podsumowaniem całego spotkania.
14. edycja SANPROBI Biegu Kobiet / Niedziela, 10.03. 2024 r.
SANPROBI Bieg Kobiet to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko daje okazję do zdrowej sportowej rywalizacji, ale też możliwość wspólnego spędzenia czasu całą rodziną.
Zawody organizuje Ruchowa Akademia Zdrowia oraz RAZ Event. Natomiast SANPROBI jest partnerem strategicznym wydarzenia.
Z każdym rokiem impreza przyciąga coraz więcej osób, potwierdzając, że zdrowy styl życia, dbanie o formę i – oczywiście – wspólna dobra zabawa są dla wielu z nas niezwykle istotne.
W tym roku aura okazała się wyjątkowo łaskawa dla SANPROBI Biegu Kobiet. Od rana na szczecińskich Jasnych Błoniach świeciło piękne słońce, a w powietrzu czuć było nadchodzącą wiosnę. Aż chciało się stanąć na linii startu!
Uczestniczki nie zawiodły! Tłumnie stawiły się na Jasnych Błoniach z uśmiechami na twarzach i w szmaragdowych koszulkach, które zostały zaprojektowane specjalnie na 14. edycję Biegu.
W trakcie zawodów odbyły się cztery konkurencje:
- Minibieg na 200 m (dla dziewczynek do 6. roku życia i młodszych, tj. roczniki 2018-2023),
- Minibieg na trasie 1 km (dla dziewczynek od 7. do 11. roku życia, tj. roczniki 2017-2013),
- Marsz nordic walking na trasie 5 km,
- Bieg główny na trasie 5 km.
Znani sportowcy – Łukasz Raróg oraz Julita Kotecka-Nerek – wspólnie poprowadzili rozgrzewkę dla uczestniczek minibiegów, marszu oraz biegu na 5 km. Wszystkie zawodniczki otrzymały pamiątkowy medal. Natomiast trzy najlepsze uczestniczki z każdej konkurencji nagrodzone zostały pucharami i nagrodami od sponsorów oraz miejscem na podium.
Najlepszymi czasami mogły pochwalić się panie:
- Joanna Woźniak z czasem 00:19:49 (Bieg – 5 km);
- Magdalena Dąbrowska z czasem 00:36:07 (Nordic Walking – 5 km).
Nagrody wręczali m.in.: członkowie Zarządu firmy SANPROBI – Igor Łoniewski i Robert Kornecki, Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek, Prezes Ruchowej Akademii Zdrowia Robert Szych, dziennikarka Anna Puślecka, prezenter Bartek Jędrzejak i znane osobistości ze świata sportu czy polityki.
Nie zawiedli także licznie zgromadzeni kibice i kibicki, którzy skutecznie zagrzewali zawodniczki do rywalizacji.
Choć sam bieg skierowany był tylko dla kobiet, tego dnia na Jasnych Błoniach nikt nie mógł narzekać na nudę! Liczne stoiska z ciekawymi atrakcjami przyciągały wielu odwiedzających. Bardzo dużą popularnością cieszyła się strefa SANPROBI, gdzie pod okiem dyplomowanej dietetyczki Marty (@zerogramcukru) można było zrobić analizę składu ciała i otrzymać porady odnośnie probiotykoterapii oraz diety.
Dzieci mogły spędzić czas w specjalnie przygotowanej dla nich strefie, gdzie czekało na nie mnóstwo atrakcji, m.in.: puszczanie baniek, budowanie konstrukcji z tzw. event-rurek, podziwianie spacerujących szczudlarzy. Można też było przytulić się do sympatycznej maskotki – Plantusia. Było też mnóstwo okazji do robienia ciekawych zdjęć i filmików przy specjalnie przygotowanych ściankach, zabawnych monidłach oraz w strefie kamery 360 stopni.
14. edycja SANPROBI Biegu Kobiet minęła pod znakiem słońca, zabawy, sportu i radości. Co przyniesie kolejna, jubileuszowa edycja? Okaże się już za niespełna rok!
Działamy dalej!
Weekend kobiet z SANPROBI był pełen rozrywki, nauki, zdrowia i pozytywnej kobiecej energii. Czujemy, że nasze akumulatory są naładowane na kolejny rok. A cała energia i pasja, które poczuliśmy w ciągu tych trzech niesamowitych dni, staną się motywacją do dalszych działań na rzecz zdrowia, aktywności i dobrych probiotyków!