Tegoroczne zebranie Zachodniopomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gastroenterologów i Pielęgniarek Endoskopowych odbyło się po raz pierwszy poza Szczecinem. Do Barlinka przyjechało ponad stu uczestników, aby dowiedzieć się, co nowego słychać w gastroenterologii i endoskopii przewodu pokarmowego. Spotkanie zostało podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną, a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty żywieniowe, prowadzone przez prof. dr hab. n. med. Ewę Stachowską z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Gastroenterologia w teorii
Na prelekcje ściągnięto specjalistów z zakresu gastroenterologii, chirurgii i endoskopii z całej Polski. Jako że pasją Sanprobi są probiotyki, szczególnie zainteresował nas wykład prof. Krystiana Adrycha, przedstawiciela Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dotyczył on nowych wytycznych leczenia i możliwości zapobiegania zakażeniom Clostridium difficile. To toksynotwórcza bakteria, która powoduje uciążliwą i często nawracającą biegunkę poantybiotykową. Trzeba dodać, że w ostatnich latach liczba zachorowań znacznie się zwiększyła, co stanowi poważny problem pacjentów i szpitali. W 2018 roku pojawiły się szczegółowe zalecenia amerykańskich towarzystw IDSA (Infectious Diseases Society of America) i SHEA (The Society for Healthcare Epidemiology of America), dotyczące leczenia zakażeń Clostridium difficile.
Podstawą jest jednak zawsze profilaktyka. Profesor Adrych zaprezentował analizę retrospektywną Kujawy-Szewieczek i wsp. z 2015 roku, dotyczącą zakażeń Clostridium difficile u chorych hospitalizowanych w latach 2012-2014 na Oddziale Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Byli to tzw. pacjenci podwyższonego ryzyka: leczeni antybiotykami po transplantacji narządów bądź otrzymujący leki immunosupresyjne. Badanie podzielono na dwa okresy, którym przydzielono różne probiotyki. Przez rok stosowano u pacjentów szczepy bakteryjne: Bifidobacterium lactis, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii, Lactobacillus rhamnosus i drożdże Saccharomyces boulardii. Potem na kolejny rok wprowadzono szczep Lactobacillus plantarum 299v. Okazało się, że zastosowanie LP299v spowodowało dziewięciokrotny spadek zachorowań w porównaniu z wcześniejszą grupą probiotyczną.
Endoskopia i żywienie w praktyce
Po dawce ciekawej teorii pielęgniarki i lekarze przeszli do zajęć praktycznych. Do wyboru były warsztaty z tamowania krwawień, polipektomii i ECPW (endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej), a także warsztaty z żywienia pacjentów cierpiących na zespół jelita nadwrażliwego (IBS). Te ostatnie cieszyły się sporą popularnością, zapewne ze względu na ciekawe wprowadzenie profesor Stachowskiej i degustację potraw przygotowanych przez panią Jolante Grenke. W trakcie krótkiego wykładu przedstawiono kilka podstawowych diet polecanych przy IBS, a także omówiono wpływ żywienia i odpowiedniej suplementacji na kształtowanie się mikrobiomu jelit. Do rąk uczestników trafiły książki z usystematyzowanymi informacjami na temat żywienia osób z zespołem jelita nadwrażliwego i adekwatnymi do tematu przepisami kulinarnymi.
Krótka refleksja
Gastroenterologom i specjalistom od endoskopii zdecydowanie najbliżej jest do mikrobioty. To temat, którego nie mogło więc zabraknąć podczas kolejnego ich zebrania. Dobrze, że coraz więcej lekarzy interesuje się prewencją, do której włączyć należy odpowiednią dietę i probiotykoterapię. Z niecierpliwością czekamy na kolejną porcję wiedzy.