Pytania i odpowiedzi

1. Jak to możliwe, że przyjmowany doustnie probiotyk może działać na funkcje układu nerwowego

Choć mogłoby się wydawać, że nie ma kontaktu pomiędzy jelitami a mózgiem, - choćby z uwagi na dużą odległość pomiędzy tymi organami – to są one ze sobą połączone. Jest to połączenie fizyczne (za pomocą nerwu błędnego) i biochemiczne (dzięki neurotransmiterom). Za tę komunikację odpowiedzialne są bakterie. To one wysyłają sygnały nerwowe i produkują aktywne związki. Ten szlak nazywany jest osią mózgowo-jelitową i działa w obu kierunkach, przy czym przeważają sygnały z jelita przesyłane do mózgu. Właściwy skład mikrobioty jelitowej a tym samym sprawne działanie osi mózgowo-jelitowej jest zatem wykładnikiem szeroko pojętego dobrostanu. Dlatego, gdy stresujemy się zaczyna nas boleć brzuch i odwrotnie, gdy zadbamy o dietę, a więc i o mikrobiotę, działanie układu nerwowego jest sprawniejsze.

2. Czy przyjmowanie Sanprobi Stress jest bezpieczne?

Jak dotąd nie zarejestrowano jakichkolwiek działań ubocznych po zastosowaniu Sanprobi Stress. Zawarte w nim szczepy posiadają statusy bezpieczeństwa, wystawione przez Europejski urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. W marcu 2016 roku, Departament ds. Produktów Leczniczych Pochodzenia Naturalnego i Dostępnych bez Recepty z Kanady wydał rekomendacje (NPN 80021343) dla preparatu zawierającego Lactobacillus helveticus Rosell -52 oraz Bifidobacterium longum Rosell -175 ustalając, promuje on równowagę emocjonalną w mechanizmach łagodzenia symptomów lęku czy objawów żołądkowo-jelitowych wywołanych stresem.

3. Czy probiotyk Sanprobi Stress może być stosowany w celu poprawy nastroju?

Sanprobi Stress jest tzw. psychobiotykiem co oznacza, że jest to nowej klasy preparat probiotycznych wykazujący korzyści zdrowotne u pacjentów leczonych z powodu zaburzeń psychicznych. W licznych badaniach naukowych wykazano, że zawarte w nim szczepy efektywnie zmniejszają intensywność odczuwanego lęku. W jednym z eksperymentów w modelu zwierzęcym oszacowano nawet, że skuteczność przeciwlękowa preparatu jest porównywalna z farmakoterapią tego rodzaju zaburzeń. Poza tym inne badania dowiodły, że stosowanie psychobiotyku ogranicza wydzielanie hormonów stresu i jego tzw. wegetatywne objawy czyli bóle brzucha czy nudności. Wszystko to przekłada się na lepszy nastrój.

4. Kiedy mocno się stresuję, odczuwam nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mam nudności i boli mnie brzuch. Czy probiotyk Sanprobi Stress może mi pomóc?

Zdecydowanie. Podczas stresu wydzielany jest hormon – kortyzol. Udowodniono w badaniach, że kortyzol negatywnie oddziałuje na skład mikrobioty jelitowej co może manifestować się jako nieprzyjemne objawy ze strony przewodu pokarmowego. W badaniach naukowych, w których uczestnicy doświadczający stresu przyjmowali Sanprobi Stress wykazano, że taka suplementacja zmniejszyła intensywność tych objawów.

5. Czy Sanprobi Stress może być stosowany w leczeniu poważnych zaburzeń psychicznych, np. ciężkiej depresji czy psychozy?

Wyniki licznych badań naukowych dowodzą, że przewlekły stres prowadzi do uszkodzenia bariery jelitowej i ogólnoustrojowego stanu zapalnego, który oddziałując na mózg wywołuje zmiany psychologiczne, fizjologiczne i behawioralne. Stosując psychobiotyki można zatem łagodzić objawy lęku, wspomóc równowagę emocjonalną, czy złagodzić objawy ze strony przewodu pokarmowego wywołane stresem. Należy jednak pamiętać, że wsparcie probiotyczne w przypadku ciężkich zaburzeń psychicznych może być tylko i wyłącznie uzupełnieniem leczenia farmakologicznego i/lub psychoterapii. Decyzję zawszde podejmuje lekarz prowadzący pacjenta.

6. Jak długo można przyjmować Sanprobi Stress?

W celu osiągnięcia największej korzyści z przyjmowania probiotyku, Sanprobi StressⓇ powinien być przyjmowany codziennie przez co najmniej 4 tygodnie. W przypadku korzystnych efektów takiej kuracji należy ją kontynuować przez kolejne co najmniej 8 tygodni. Optymalny czas trwania wynosi 3 miesiące, jednak nie istnieją przeciwskazania aby go wydłużyć.

 

 

 

Strona używa cookies Dowiedź się więcej